جنین اهدایی، محرمیت، ارث!!!

سلامی همراه با تمام خستگی های انتظار!

این پست رو اختصاص میدم به جنین اهدایی و انشالله توی پست بعدی از حال و احوال این روزهام میگم.

چند روز پیش یه دوستی برام یه نظر گذاشت که باعث شد خیلی دلم بگیره، چون وبلاگ من باعث شد تمام آرزوهاش رو سرش خراب بشن و این برای من خیلی ناراحت کننده بود و باعث شد تا من یه بار دیگه دست به تلفن بشم.

دعوا سر این هست که بالاخره جنین اهدایی مثل بچه خود آدم میشه یا نه؟

تلفن رو برداشتم و زنگ زدم به دفتر پاسخ گویی به مسائل شرعی (دفتر آقای خامنه ای) در تهران. آقایی گوشی رو برداشت و سوالم رو پرسیدم پاسخی که به من داد این بود که جنین متعلق به صاحب تخمک و اسپرم هست پس بچه شما محسوب نمیشه و صد در صد ارث نمیبره، نه از مادر و نه از پدر. راجع به محرمیت هم اگر بچه از سینه مادر شیر بخوره فرزند رضائی به حساب میاد و به همین حساب به پدر نیز محرم می شود ولی به بقیه افراد فامیل محرم نمی شود!

این دفعه زنگ زدم به دفتر قم و سوالم رو پرسیدم، اونجا هم گفتن ارث نمیبره و محرم هم نمیشه، گفتم این بچه تو رحم من بزرگ میشه و از شیر من میخوره که گفت اگه شیر بخوره محرم میشه. گفتم به بقیه فامیل چه طور گفت دو ساعت دیگه تماس بگیرم. دو ساعت بعد زنگ زدم و پرسیدم و با کلی مکث و احتیاط واجب و این حرفا گفت به پدر و مادر محرم میشه ولی به بقیه فامیل نه!!!

همین حرفا دلیلی شد تا ما بیخیال جنین اهدایی بشیم، شاید هم دلیلی بود برای اینکه خدا ما رو بذاره توی مسیر فرزندخواندگی.

حالا نکته جالب اینه که مثلا وقتی یه دختر بچه شیر یه زن غریبه رو بخوره، شوهر اون زن و برادرهاش و پدرش هم محرم میشن ولی توی این حالت نمیشه! واینکه خدای نکرده اگه مشکلی پیش بیاد که بچه نتونه از سینه مادر شیر بخوره اونوقت اینکه بچه تو رحم مادر بزرگ شده دلیلی بر محرمیت نیست و حتما باید شیر بخوره.

حرفای عجیب و غریبی هستن، قانون ما جنین اهدایی رو پذیرفته ولی دین هنوز باهاش کنار نیومده.

چیزی که من قبول دارم اینه که باید با دلتون کنار بیاین. شاید ما دلمون با جنین اهدایی کنار نیومده بود و دنبال یه مقصر میگشتیم که انداختیم گردن دین. البته اینم گفتم و بازم میگم که ما تصمیم نداشتیم به کسی بگیم از جنین اهدایی استفاده کردیم و این یعنی قضیه محرمیت و ارث برامون مشکل ساز میشد و اینکه مدیون بچه مون میشدم.

الانم که افتادیم توی جاده پر پیچ و خم فرزندخواندگی بازم درگیر این حرفا زیاد هستیم ولی چون دلمون با این کار هست محکم میریم جلو. اگه ترس از خدا نبود بیخیال همه این حرفا میشدیم و دخترمون رو محرم خودمون میدونستیم. همین قدر هم که روی قضیه محرمیت مانور میریم اینه که ما باعث نشیم دخترمون گناه کنه.

حالا هم طرف صحبتم با شما دوستانی هست که توی راه جنین اهدایی و اسپرم اهدایی هستین. اول از همه با خودتون و دلتون کنار بیاید. بازم خودتون پیگیری کنید. شاید مراجعی باشن که بگن بچه عین بچه خود آدم میشه و هم ارث میبره و هم محرم میشه.

مراکز پاسخگویی به سوالات شرعی

 

/ 4 نظر / 303 بازدید
دلشكسته

مهسا جون خیلی ممنون به خاطر من تو زحمت افتادی دست گلت درد نکنه بابت اطلاعاتت ممنون ایشالا خدا زود زود دخترگلتو بهت بده برای منم خیلی دعاکن

روشنک

بزرگترین و عادلترین مرجع وجدان آدمه بقیه فقط حرفه همونطور که خودتون گفتین اونها هم نمی دوننن و با شک جواب میدن.

زهرا

موفق باشی محکم برو جلو کم مونده مامان بشیا مهسا جون